Επιστροφή στο Σχολείο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να καλωσορίσουμε όλους τους μαθητές/τριες πίσω στο σχολείο.

Στηριζόμενοι στις νέες οδηγίες του DfE για τα δημοτικά σχολεία θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

? Δεν υπάρχουν πλέον τα bubbles. Οι μαθητές/τριες μπορούν να παίζουν και να γευματίζουν όλοι μαζί.

? Οι μάσκες δεν συνιστώνται πλέον στους μαθητές/τριες, αν και όποιος επιθυμεί μπορεί να συνεχίσει να φοράει.

? Θα υπάρχει συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών).

? Θα γίνεται καλός αερισμός των αιθουσών, καθαριότητα χώρων και τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες.

? Παρακαλείστε οι γονείς/κηδεμόνες να φοράτε μάσκα όταν εισέρχεστε στο εσωτερικό του σχολείου.

? Στους μαθητές/τριες της ΣΤ΄ θα γίνεται test δύο φορές την εβδομάδα. Τις πρώτες δύο εβδομάδες τα τεστ θα γίνουν στο σχολείο και μετά θα δοθούν και θα πραγματοποιούνται στο σπίτι.

? Θα πρέπει να αναφέρετε τα αποτελέσματα αμέσως, είτε θετικά, είτε αρνητικά είτε άκυρα, είτε online στο https://www.gov.uk/report-covid19-result  είτε καλώντας το 119, δωρεάν από το κινητό ή το σταθερό σας. Αν το τεστ είναι θετικό, τότε το άτομο θα πρέπει να κάνει PCR τεστ και να ακολουθήσει την τελευταία κυβερνητική οδηγία. Επίσης είναι απαραίτητο να επικοινωνήσετε με το σχολείο αμέσως.

? Εάν το παιδί σας έχει κάποιο από τα κύρια συμπτώματα του COVID-19 δεν πρέπει να έρθει στο σχολείο. Θα πρέπει να κανονίσετε να κάνει άμεσα ένα τεστ PCR και να ενημερώσετε το σχολείο για το αποτέλεσμα της δοκιμής.

? Το παιδί σας δεν πρέπει να έρθει στο σχολείο ενώ περιμένετε τα αποτελέσματα των εξετάσεων, ακόμα κι αν αισθάνεται καλύτερα. Εάν το τεστ είναι αρνητικό, μπορεί να έρθει στο σχολείο κανονικά.

Για να μάθετε περισσότερα επισκεφθείτε :

Guidance for schools: coronavirus (COVID-19)
Guidance for schools: coronavirus (COVID-19)What school leaders, teachers and school staff need to do during the coronavirus (COVID-19) outbreak.

Ανυπομονούμε να συναντηθούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.Εκ του ΕΔΣΛ