Ελληνοϊαπωνική φιλία στο Ελληνικό Δημοτικό Λονδίνου

Στο πλαίσιο της διαρκούς μας ενασχόλησης με την πολυπολιτισμικότητα και την διαφορετικότητα, στις 8 /12 προσκαλεσαμε το ιαπωνικό σχολείο του Λονδίνο (Acton) σε διαδικτυακή συνάντηση.

Οι μαθητές μας τραγούδησαν παραδοσιακά Ελληνικά κάλαντα με συνοδεία πιάνου και αντίστοιχα άκουσαν μουσικές συνθέσεις με ποικίλα όργανα από τους Ιάπωνες μικρούς τους φίλους.

Υπήρξε μεγάλος ενθουσιασμός και απο τα δυο μέρη, ιδιαίτερα όταν παρακολουθήσαμε online μάθημα της ιαπωνικής τέχνης ORIGAMI!

Ακολούθησε επίσκεψη στο σχολείο μας της διευθύντριας και υποδιευθυντριας με σκοπό την δια ζώσης ανταλλαγή δώρων. Οι μαθητές μας ζωγράφισαν κάρτες με ευχές στην ιαπωνική και ελληνική γραφή και αντίστοιχα παρέλαβαν υπέροχες ατομικές συσκευασίες δώρων ORIGAMI.

Η συνάντηση έκλεισε με την υπόσχεση επανάληψης την Άνοιξη, με φυσική παρουσία αυτή τη φορά! Θα οργανώσουμε εκτενεστερη γνωριμία των δύο χωρών και λαών με παράλληλες πινελιές μαγειρικής και γαστρονομικής τέχνης!