2ο Αφιέρωμα κατά της Σχολικής Βίας

Παρασκευή 11 Μαρτίου

Σε συνέχεια των δράσεων που έχει καθιερώσει το σχολείο μας για την ευαισθητοποίηση των μαθητών του ΕΔΣΛ σε θέματα που αφορούν την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας η εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Κρητικού Ευγενία με μια σειρά διαδραστικών και βιωματικών εργαστηρίων καθοδήγησε και εψύχωσε τους μαθητές να συμμετέχουν ενεργά στις ομαδικές δραστηριότητες που προετοίμασε. Οι μαθητές με παιγνιώδη τρόπο χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό να μελετήσουν τα ερωτήματα ή τη μελέτη περίπτωσης που είχαν στο φάκελο της ομάδας, να συζητήσουν ως ομάδα και να παρουσιάσουν τις σκέψεις και τις απόψεις τους στην ολομέλεια της τάξης.

Ευχαριστούμε εκπαιδευτικούς και μαθητές για την ενεργή συμμετοχή τους στις παραπάνω δράσεις.

Οι μαθητές την ώρα που εργάζονται καταγράφοντας τις ιδέες και τις απόψεις τους πάνω στην μελέτη περίπτωσης που τους ζητήθηκε να μελετήσουν.