Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 24 -03-23, παραμονή της Εθνικής Επετείου, πραγματοποιήθηκε η γιορτή του ΕΝΔΣΛ για την Επανάσταση του 1821.

Την γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Έλληνας Πρόξενος στην Μ. Βρετανία κος Χρήστος Γκούλας και η Συντονίστρια του Γραφείου Εκπαίδευσης Λονδίνου κ. Βερώνη Ειρήνη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ελληνικού Δημοτικού Σχολείου Λονδίνου τίμησαν την εθνική επέτειο τής  25ης Μαρτίου 1821 εκφράζοντας τις σκέψεις τους μέσα από ποιήματα που επέλεξαν να απαγγείλουν , σύντομα θεατρικά έργα και τραγούδια αφιερωμένα στην επέτειο της 25ης Μαρτίου. Τα παιδιά μέσα από τις παρουσιάσεις τους και τα σκετς μετέφεραν ποικίλα μηνύματα για τον αγώνα των Ελλήνων του 1821, την πίστη σε αυτόν, την αγάπη τους για την πατρίδα και  την ελευθερία. Στη γιορτή συμμετείχε και το Ελληνικό Νηπιαγωγείο Λονδίνου, που με τραγούδια και μουσική οι μικροί μαθητές μας παρουσίασαν το μήνυμα για την ελευθερία. Στο τέλος της γιορτής πραγματοποιήθηκε παρέλαση στην αυλή του σχολείου.

Τραγούδι: Ο Θούριος του Ρήγα