Βρετανικό Μουσείο

Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄και Δ΄τάξης του ΕΔΣΛ με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του σχολείου κ. Αδαμαντίας Σικεριανού και της Αν. Διευθύντριας του σχολείου κ. Αικατερίνης Παπαγιάννη στο Βρετανικό Μουσείο στο τομέα του Ρωμαϊκού Πολιτισμού.

Η επίσκεψη διοργανώθηκε με αφορμή το μάθημα της Ιστορίας. Επισκεφτήκαμε το τμήμα του Ρωμαϊκού Πολιτισμού όπου οι μαθητές παρατήρησαν, κατέγραψαν και επεξεργάστηκαν στοιχεία του πολιτισμού με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους και την πολύτιμη παρουσία της κ. Χριστίνας Κολοφωτιά, η οποία και οργάνωσε όλες τις δραστηριότητες μέσα στην αίθουσα του μουσείου.

Οι μαθητές εντόπισαν κοσμήματα, πανοπλίες, αντικείμενα του σπιτιού, ψηφιδωτά.

Αποτύπωσαν εικόνες στα φυλλάδια τους, έγραψαν το όνομά τους με λατινικούς χαρακτήρες και κατέγραψαν σημαντικά γεγονόταν και ημερομηνίες κάνοντας χρήση λατινικών αριθμών.