3ο αφιέρωμα κατά της σχολικής βίας

To 3ο κατά σειρά assembly του ΕΔΣΛ πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 5 Απριλίου στον χώρο του σχολείου και είχε αναφορά στον λεκτικό εκφοβισμό (νerbal bulling).Το βιωματικό σεμινάριο είχε τίτλο “Τα λόγια που πληγώνουν”. Ο γλωσσικός εκφοβισμός αποτελεί ιδιαίτερα σύνθετο και πολυδιάστατο φαινόμενο που παρουσιάζει έξαρση και ο στόχος μας ήταν η απόκτηση διαπροσωπικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων καθώς και η μείωση διακρίσεων τόσο στο σχολικό όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.

Αναφέρθηκαν οι έννοιες της ενσυναίσθησης,της ασφάλειας και της ευγένειας . Έγιναν δράσεις που ενθάρρυναν τα παιδιά να εκφράσουν συναισθήματα που ξεκλειδώνουν την κατανόηση  των παραπάνω εννοιών και έγινε η παρουσίαση του πειράματος “των δύο μήλων”. Το κλείσιμο με τις λέξεις που χαμογελούν ενίσχυσε το κλίμα δημιουργίας και συνεργασίας που όλοι χρειαζόμαστε.

Οι μαθητές την ώρα που εργάζονται σε ατομικά φυλλάδια
Την ώρα της παρουσίασης οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά απαντώντας με τον δικό τους τρόπο στα ερωτήματα της συζήτησης
Η κ. Ραφαέλα Πασσά κατευθύνει την συζήτηση μετά την αρχική εισήγησή της στην ολομέλεια.
Οι μαθητές καταθέτουν την άποψή τους, οι εκπαιδευτικοί τις καταγράφουν στον πίνακα, τις ομαδοποιούν και δίνουν το πλαίσιο της συζήτησης.