Διδακτική επίσκεψη στο kew gardens

Οι Βασιλικοί Βοτανικοί Κήποι στην περιοχή   KEW , είναι ένας μη κυβερνητικός  δημόσιος οργανισμός , που χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Τροφίμων και Αγροτικών Υποθέσεων. Είναι ένα διεθνώς σημαντικό βοτανικό ερευνητικό και εκπαιδευτικό ίδρυμα που το σχολείο μας επισκέφτηκε πριν τις διακοπές του Πάσχα.

Ο βοτανικός κήπος Kew Gardens, φιλοξενεί τις «μεγαλύτερες και πιο διαφορετικές βοτανικές και μυκητολογικές συλλογές στον κόσμο».

Περπατώντας οι μαθητές θαύμασαν δέντρα και λουλούδια από όλο τον κόσμο σε τεράστιους κήπους και μεγάλα θερμοκήπια. Περπάτησαν πάνω στο εναέριο μονοπάτι και θαύμασαν την υπέροχη θέα του κήπου και της ευρύτερης περιοχής. Ζωγράφισαν και έκαναν δραστηριότητες σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο ανακαλύπτοντας την ζωή των οργανισμών που ζουν κάτω από το χώμα.

Η επίσκεψη ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για τους μαθητές του δημοτικού και του νηπιαγωγείου.

Comments are closed.