Ημέρα αφιερωμένη στην τρίτη ηλικία

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Ελληνικού Δημοτικού Σχολείου Λονδίνου δεν ξεχνούν τη γιαγιά και τον παππού που είναι πολύ σημαντικά πρόσωπα στη ζωή όλων των παιδιών! Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα τρίτης ηλικίας συμμετείχαν σε διαδικτυακή δράση που οργάνωσε το σχολείο μας. Σε συνεργασία με την οικογένεια μαθητή μας επικοινωνήσαμε διαδικτυακά με συνάδελφο εκπαιδευτικό παππού μαθητή μας, που μας μετέφερε εικόνες και δράσεις από σχολεία που υπηρέτησε στο παρελθόν. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και με τα ερωτήματά τους έδωσαν την ευκαιρία σε όλους μας να μοιραστούμε την εμπειρία του άξιου συναδέλφου μας από τα χρόνια που υπηρέτησε σε σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Χρόνια πολλά γιαγιά και παππού!

Στην αίθουσα όπου έγινε η διαδικτυακή συνάντηση! Οι μαθητές παρακολουθούν με προσοχή και ετοιμάζουν τις ερωτήσεις τους.
Οι μαθητές παρακολουθούν την παρουσίαση και μαθαίνουν ιστορίες από την σχολική ζωή του παρελθόντος.