Επίσκεψη στο Imperial War Museum

Σήμερα Δευτέρα 16 Οκτωβρίου το σχολείο μας επισκέφτηκε το Imperial War Museum του Λονδίνου (Αυτοκρατορικό Πολεμικό Μουσείο του Λονδίνου) όπου με αφορμή τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940, παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που οργάνωσε το Greek Children’s Library of London.
Η μουσειοπαιδαγωγική δράση που παρακολουθήσαμε αφορούσε τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και τη Γερμανική Κατοχή στην Ελλάδα
Η δράση υλοποιήθηκε αποκλειστικά στα ελληνικά.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία :
-να ξεναγηθούν στην αίθουσα του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου (Second World War Gallery)
-να συμμετέχουν σε ‘treasure hunt’, κυνήγι θησαυρού στον χώρο της αίθουσας
-να συμμετέχουν σε δραστηριότητες δημιουργικής γραφής
-να διαβάσουν βιβλία για τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο στα ελληνικά
-να γίνουν δημοσιογράφοι και να πάρουν συνέντευξη από ένα έκθεμα/αντικείμενο

Μπροστά στον παγκόσμιο χάρτη οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν τις συμμαχίες που διαμορφώθηκαν την περίοδο του Β΄παγκοσμίου πολέμου.
Η Μάχη της Δουνκέρκης: όταν τα συμμαχικά στρατεύματα, έχοντας νικηθεί και περικυκλωθεί από τις γερμανικές δυνάμεις, κατάφεραν να διαφύγουν από θαλάσσης. Μπροστά σε μια από τις βάρκες διάσωσης μαθαίνουμε για τα γεγονότα της περιόδου.
Στην κεντρική αίθουσα όπου παρατηρούν την κατασκευή και το μέγεθος πολεμικού ευρήματος
Δραστηριότητες δημιουργικής γραφής
Διαβάζουμε βιβλίο για την ιστορία του Β΄παγκοσμίου πολέμου
Στον εξωτερικό χώρο του μουσείου