Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας

Το δυναμικό του Ελληνικού Νηπιαγωγείου Λονδίνου  απαρτίζεται από μαθητές και μαθήτριες των οποίων οι γονείς έλκουν καταγωγή από διαφορετικές χώρες. Κατά συνέπεια, υπήρξε ποικιλία μητρικών γλωσσών στην τάξη μας! Έτσι, στα πλαίσια του ανοίγματος προς την κοινωνία, της συνεχούς επιθυμία μας για συνεργασία με τις οικογένειας των μαθητών, αλλά και του σεβασμού προς των στοιχείων καταγωγής τους, στις 21 Φεβρουαρίου 2023, ύστερα από πρόσκλησή μας, γονείς με διαφορετικές μητρικές γλώσσες μας επισκέφθηκαν στο σχολείο μας! Μέσα από ένα παραμύθι, όπου έκαναν την εμφάνισή τους όλες οι μητρικές γλώσσες της τάξης μας, ο κάθε γονιός μας παρουσίαζε ένα παραδοσιακό τραγούδι, νανούρισμα ή παιχνίδι στη δική του μητρική γλώσσα! Η μέρα μας ολοκληρώθηκε με ελληνικό χορό και εικονογράφηση του παραμυθιού!