Τρώω Υγιεινά Μεγαλώνω Σωστά

Οι μαθητές των Δ?, Ε? και Στ? τάξεων του Ελληνικού Δημοτικού σχολείου, που παρακολουθούν το Ολοήμερο πρόγραμμα συμμετείχαν στο Project Τρώω Υγιεινά- Μεγαλώνω Σωστά. Το πρόγραμμα οργανώθηκε απο την εκπαιδευτικό του Ολοήμερου σχολικού προγράμματος κα Δέσποινα Κυριακίδου με την βοήθεια της Διευθύντριας Δρ Βαρβάρας Μασούρου και της συνεργασίας όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Οι μικροί μας μαθητές δούλεψαν για 6 εβδομάδες ανακαλύπτοντας τις κατηγορίες των τροφών, το ρόλο των τροφών στην διαμόρφωση σωστών διατροφικών συνηθειών και δημιούργησαν κολάζ τροφών, συζήτησαν την σημασία της άσκησης στην καθημερινή ζωή και έφτιαξαν την δική του αφίσα, μαγείρεψαν με την πολύτιμη βοήθεια του επαγγελματία μάγειρα κου Λούη Χρυσοστόμου και διαπίστωσαν πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις γρήγορα και γευστικά ένα πλήρες γεύμα και σνακ. Τέλος, παρουσίασαν την δουλειά τους στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου.