Ζήτω η 28η Οκτωβρίου

Με μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκαν την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022 στο ΕΔΣΛ, η επέτειος του ΟΧΙ και η Γιορτή της Σημαίας όπως αρμόζει στους ήρωες του Σαράντα.

Το σχολείο μας φόρεσε τα γιορτινά του και οι μαθητές/τριες με τις δασκάλες τους διοργάνωσαν ένα υπέροχο και συγκινητικό δίωρο αφιέρωμα μνήμης και τιμής στους ήρωες του Σαράντα, που έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία και την εθνική αξιοπρέπεια. Τίμησαν τους ήρωες των βουνών της Πίνδου αλλά και των Οχυρών. Η μικρή Ελλάδα αντιστάθηκε στις μεγάλες δυνάμεις της εποχής, Γερμανία και Ιταλία και είπε το ιστορικό ΟΧΙ που έχει μείνει στην παγκόσμια Ιστορία.

Ακολούθησε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες και παρέλαση στο προαύλιο του σχολείου.