Χριστουγεννιάτικα κάλαντα στο Ealing

On Wednesday the 13th of December 2023, our pupils sang the Christmas carols on stage that was set up at Ealing Broadway Town Square!

The stage was set up by Ealing Borough and all schools in the borough were invited to participate. We signed up, were given the stage for 30 minutes and performed Christmas carols and songs.

It made us all feel festive and filled with community spirit. Wearing blue-and-white Santa hats, they performed a mix of Greek and English Christmas songs, interspersed with tidbits about Greek culture during song introductions.

Their adorable performance included props and dance moves, inspiring some shoppers to dance and clap along. We all had a wonderful time, and look forward to making this event an annual tradition!

Την  Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές μας τραγούδησαν στη σκηνή στο Ealing Broadway Town Square!  Η σκηνή στήθηκε από το Δήμο του Ealing  και προσκεκλημένοι ήταν όλα τα σχολεία του δήμου που επιθυμούσαν να συμμετέχουν. Δηλώσαμε συμμετοχή,  μας δόθηκε η σκηνή για 30΄λεπτά και παρουσιάσαμε  Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια. Μας έκανε όλους να νιώθουμε πιο γιορτινοί και γεμάτοι  «κοινοτικό  πνεύμα» . Φορώντας τα γαλανόλευκα καπέλα του Άγιου Βασίλη, οι μαθητές του δημόσιου Ελληνικού Δημοτικού Σχολείου Λονδίνου ερμήνευσαν ένα μείγμα ελληνικών και αγγλικών χριστουγεννιάτικων τραγουδιών, διάσπαρτα με  αναφορές στον ελληνικό πολιτισμό κατά τη διάρκεια της εισαγωγής τραγουδιών. Η αξιολάτρευτη ερμηνεία των μαθητών μας   περιελάμβανε  ελληνικές γνωστές λέξεις  και χορευτικές κινήσεις, εμπνέοντας ορισμένους  ακροατές  να χορέψουν και να χειροκροτήσουν μαζί.  Όλοι περάσαμε υπέροχα και ανυπομονούμε να κάνουμε αυτή την εκδήλωση ετήσια παράδοση!

Τραγουδήσαμε στη σκηνή στο Ealing Broadway Town Square!
Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια!!!
Φορώντας τα γαλανόλευκα καπέλα του Άγιου Βασίλη!!!