Χριστουγεννιάτικη Συναυλία Στο Ελληνικό Κέντρο (Hellenic Centre) Λονδίνου

Το Γραφείο Εκπαίδευσης στην Ελληνική Πρεσβεία του Λονδίνου, διοργάνωσε Χριστουγεννιάτικη συναυλία με τίτλο «Χριστουγεννιάτικες Μελωδίες – Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα» με τη συμμετοχή των Αμιγώς Ελληνικών Σχολείων του Λονδίνου (Ελληνικό Νηπιαγωγείο Λονδίνου, Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο Λονδίνου, Ελληνικό Γυμνάσιο – Λύκειο Λονδίνου,) την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου στο Ελληνικό Κέντρο στο Λονδίνο. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, η κ. Βερώνη, Αναπληρώτρια  Συντονίστρια Εκπαίδευσης στο Λονδίνο, τόνισε τη σημασία της εφαρμογής του ελληνικού αναλυτικού προγράμματος εκπαίδευσης και εξέφρασε τη φιλοδοξία για τη δημιουργία ενός προγράμματος δίγλωσσης εκπαίδευσης στο μέλλον. Τόνισε τους  λόγους για τους οποίους ένα τέτοιο πρόγραμμα θα ωφελούσε την ελληνική κοινότητα και ταυτόχρονα θα  έδινε την δυνατότητα σε  μαθητές  τις τοπικής κοινότητας  εφόσον το επιθυμούν, να  διδαχθούν την ελληνική γλώσσα και τον πολιτισμό.

The Education Office in the Greek Embassy in London, organised a Christmas concert entitled “Christmas Melodies – Christmas Carols” with the participation of Greek Schools in London (Greek Primary and Greek Secondary Schools) on Sunday 17th December at the Hellenic Centre in London. During the event, Mrs. Veroni, Deputy Education Counsellor, highlighted the importance of the current Greek education programme and expressed aspiration towards establishing a bilingual education programme in the future. She emphasised the ways in which such a programme would benefit the Greek community and provide educational opportunities for English children who may wish to learn the Greek language and culture.

The concert started with the Greek Preschool of London performing a short play entitled “The Magic of Christmas Brings Joy.” Following, a choir composed of Greek Primary and Secondary school students performed traditional Greek Christmas carols and songs, conducted and accompanied on the piano by Music professor Mr. Sotiris Filippou. They were joined by some teachers and parents, as well as special guests Father Joseph  Paliouras and Gloria Taiariol-Delizona.

The audience was delighted and expressed admiration for the work of everyone involved. They were very appreciative for this unique opportunity to feel the Greek Christmas spirit in London. The event was a wonderful opportunity for students and teachers to engage with members of the local community, promoting Greek education and culture. Although tickets to the event were free of charge, the event “sold out” within hours of its announcement, demonstrating the high demand for similar events by the community.

The event was kindly sponsored by Navarino and the philanthropic organisation Daughters of Penelope.

Η συναυλία άνοιξε με το  Χριστουγεννιάτικο Δρώμενο:

«Η Μαγεία των Χριστουγέννων φέρνει Χαρά» από τους  μαθητές και  τις μαθήτριες του Ελληνικού Νηπιαγωγείου Λονδίνου.

Στη συνέχεια η χορωδία αποτελούμενη από Έλληνες μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ερμήνευσε παραδοσιακά ελληνικά χριστουγεννιάτικα κάλαντα και τραγούδια, υπό τη διεύθυνση και τη συνοδεία στο πιάνο  του καθηγητή Μουσικής κ. Σωτήρη Φιλίππου. Τη  Μαθητική Χορωδία  συνόδευσαν   με την  φιλική συμμετοχή τους οι προσκεκλημένοι πατέρας Ιωσήφ Παλιούρας και η Γκλόρια Ταϊαριόλ-Δελιζόνα, εκπαιδευτικοί των σχολείων και γονείς  του Συλλόγου Γονέων  των Αμιγώς  Ελληνικών Σχολείων Λονδίνου.

Το κοινό ενθουσιάστηκε και εξέφρασε τον θαυμασμό του για τη δουλειά όλων των συμμετεχόντων. Χειροκρότησα απλόχερα τα παιδιά και έδωσαν τα συγχαρητήρια τους στους διοργανωτές  καθώς  τους δόθηκε η   ευκαιρία να νιώσουν το ελληνικό πνεύμα των Χριστουγέννων στο Λονδίνο. Η εκδήλωση ήταν μια θαυμάσια ευκαιρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς να συνεργαστούν με μέλη της τοπικής κοινωνίας, προωθώντας την ελληνική παιδεία και τον πολιτισμό. Αν και τα εισιτήρια για την εκδήλωση ήταν δωρεάν,  τα εισιτήρια «εξαντλήθηκαν» μέσα σε λίγες ώρες από την ανακοίνωση της εκδήλωσης, καταδεικνύοντας  ίσως τη μεγάλη ζήτηση για παρόμοιες εκδηλώσεις από την κοινότητα.

Η εκδήλωση  έγινε με την ευγενική χορηγία  της εταιρείας navarino, και του  οργανισμού  Daughters of Penelope.

The event was friendly and social, as the participation of the public encouraged teachers, students and parents to participate in the local community with actions and events that promote Greek culture.